Märjamaal kohtusid kohalikud ettevõtjad, et koolitada end soojuspumpade osas

Märjamaal kohtusid kohalikud ettevõtjad, et koolitada end soojuspumpade osas

Augustikuu teises pooles kogunesid Märjamaal kohalikud ettevõtjad, et arutada ja tõsta oma teadlikkust soojuspumpadest – kaasaegsetest ja keskkonnasäästlikest küttelahendustest, mis muutuvad Eestis üha populaarsemaks. Koolitust viis läbi Eesti Soojuspumba Liit, kaasatud olid ka City Kliima ja Airwave eksperdid.

Toimunud koolituse eesmärk oli tutvuda erinevate kütmislahendustega, vahetada kogemusi, õppida tundma erinevaid paigaldusvõimalusi ning saada aimu, kuidas soojuspumpade kasutamine aitab säästa nii raha kui ka keskkonda.

“See on üks City Kliima missioonidest, mille eest ka tugevalt seisame, et kliendid saaksid ise ka teadlikumaks oma võimalustest, tarkadest lahendustest ja võimalusest säästa,” kommenteeris City Kliima tegevjuht Janari-Joel Jõessar.

City Kliima_Märjamaa koolitus_3

City Kliima_Märjamaa koolitus_2

Soojuspumpade levik ja paigaldused

Soojuspumpade kasutamine on Eestis jõudsalt kasvanud, eriti piirkondades, kus kohaliku omavalitsuse toetused ja keskkonnateadlikkus on kõrgel tasemel. Lähikonnas on mitmeid edulugusid, kus soojuspumpade abil on saavutatud märkimisväärne energiasääst.

Lisaks jagati üritusel näiteid mõnedest "seksikamatest" paigaldustest – alates modernsetest linnakodudest kuni suuremahuliste tööstusobjektideni, mis demonstreerivad soojuspumpade paindlikkust ja efektiivsust.

Mida jälgida ja mille järgi valida soojuspump? 

Soojuspumba valik ja paigaldamine nõuab hoolikat planeerimist. Dimensioneerimine ehk sobiva võimsuse valimine on üks olulisemaid samme, sest see määrab, kui tõhusalt ja ökonoomselt süsteem töötab.

Samuti tuleks kaaluda erinevaid soojuspumba liike – maasoojuspump (MSP), õhk-vesi soojuspump (ÕVSP) ja õhk-õhk soojuspump (ÕÕ) –, millel kõigil on oma plussid ja miinused.

Näiteks maasoojuspump on energiatõhus ja sobib suurematele pindadele, samas kui õhk-vesi ja õhk-õhk soojuspumbad on paindlikumad ning sobivad paremini väiksematele aladele.

Täiendavad tegurid ja võimalused

Soojuspumpade juurde kuuluvad sageli ka mitmesugused lisategevused ja -võimalused. Näiteks kaevetööd ja puuraugud maasoojuspumpade puhul, PV-paneelide lisamine energiatootmise täiendamiseks ning ühildamine teiste kütteliikidega nagu pellet või ÕV.

Samuti on oluline kaaluda monoblokk- ja split-tüüpi süsteemide erinevusi, inverter- või on/off-tehnoloogiat, heli taset, külmaaine tüüpe ning tarbevee soojendamise ja jahutamise funktsioone.

Projektdokumentatsioon ja järelteenindus

Projektdokumentatsioon, sealhulgas load ja kooskõlastused, on hädavajalikud seadusliku ja tõhusa paigalduse tagamiseks. Järelteenindus, nagu hooldus, kaughaldus ja garantiitingimused, tagavad soojuspumba pikaajalise töökindluse ja efektiivsuse. 

Soojuspumba regulaarne hooldus on ülioluline, et tagada tõrgeteta toimimine ja pikendada seadme eluiga. Soovitame teostada hooldust vähemalt kord aastas, mille käigus spetsialistid kontrollivad seadme seisukorda, puhastavad filtrid ja soojusvahetid, kontrollivad ning täiendavad külmaaine taset ja testivad süsteemi tööparameetreid, nagu rõhk ja õhuvool. Regulaarse hoolduse abil saab varakult avastada ning lahendada võimalikke probleeme, ennetades seeläbi suuremaid rikkeid ja kulusid tulevikus.

Soojuspumpadele kehtivad tavaliselt garantii tingimused, mis katavad tootmisvigadest tulenevad probleemid ja annavad kindlustunde seadme töökindluse kohta. Garantiitingimused võivad varieeruda olenevalt tootjast ja seadme mudelist, kuid üldiselt hõlmavad need defektsete komponentide asendamist (2-5 aastat) ning spetsialisti tööjõukulu remonttöödeks garantiiaja jooksul. Oluline on järgida tootja hooldussoovitusi, et säilitada garantii kehtivus ja vältida tarbetuid kulusid.

 

Märjamaal toimunud kohtumine tõestas veelkord, kui oluline on ettevõtjatel ja koduomanikel olla teadlik ja informeeritud erinevatest küttelahendustest, et teha parim valik vastavalt oma vajadustele ja võimalustele.

Eesti Soojuspumba Liit (ESPL) on organisatsioon, mis ühendab soojuspumpasid maaletoovaid ja edasimüüvaid firmasid. ESPL-i liikmed on firmad, kes järgivad oma tegevuses liidu poolt heaks kiidetud reegleid ja nõudeid. Liidu eesmärgiks on aus konkurents soojuspumbaturul, teenuse kvaliteet ja töötajate kõrge professionaalsus.