Maakütte paigaldus - millal on parim aeg planeerida? Nõu annab City Kliima ekspert

Maakütte paigaldus - millal on parim aeg planeerida? Nõu annab City Kliima ekspert

Kas talvel oli toa temperatuur ootuspärane ja mõnus? Või on vana küttesüsteem ajale jalgu jäänud ja kaalud nüüd uusi võimalusi?

Suvine aeg on ideaalne, et alustada talvise küttehooaja planeerimist ja teha esimesed sammud uueks ja eesootavaks perioodiks.

City Kliima ekspert Pavel Sudbin annab nõu, millal teostada maakütte paigaldus ning mida arvestada maasoojuspumba valikul.

Miks valida maaküte?

Maaküte on energiatõhus ja keskkonnasõbralik lahendus, mis kasutab maa-alust soojust kodu kütmiseks ja soojavee tootmiseks.

Siin on mõned põhjused, miks tasub kaaluda maakütet:

  • Energiatõhusus: Maasoojuspumbad kasutavad maa-alust soojust, mis on stabiilne ja taastuv energiaallikas, tagades sellega madalad küttekulud. Soojuspumpade liikidest on maaküte kõige efektiivsem. 
  • Keskkonnasõbralikkus: Maaküte vähendab süsiniku jalajälge ja on üks puhtamaid kütteviise, aidates kaasa kliimamuutuste leevendamisele.
  • Mugavus: Maasoojuspumbad vajavad vähe hooldust ja töötavad vaikselt, tagades ühtlase ja mugava sisekliima aastaringselt.
  • Lisaväärtused: Parem hoone energiamärgis ning suurem kinnisvara turuväärtus.

Kuidas valida sobivaim maaküte?

  1. Hinda oma vajadusi

Esimene samm on hinnata oma kodu küttevajadusi.

Mõtle järgmistele küsimustele:

  • Kui suur on sinu kodu?
  • Milline on maja soojapidavus?
  • Kas soovid kütta ka tarbevett?
  • Kui palju ruumi on aias maakontuuri paigalduseks?

Proovi ka City Kliima kliimakalkulaatorit (vali maasoojuspump alajaotus) ja saad mõne klikiga personaalsed soovitused. 

  1. Konsulteeri spetsialistiga

Iga kodu on unikaalne ja parima lahenduse leidmiseks tasub konsulteerida spetsialistiga just selleks, et parimad praktikad ja kogemused saaksid rakendatud.

City Kliima ekspert aitab näiteks määrata õige süsteemi suuruse ja tüübi vastavalt sinu kodu eripäradele ja vajadustele.

Maakütte kasuks otsustamisel on kaks põhilist teemat:

  • Sa oled valmis veidi suuremaks alginvesteeringuks võrreldes teiste kütteliikidega, kuid madalate küttearvetega teenid kõik ilusti tagasi.
  • Sinu maja ümber olevale krundile on võimalik väliskontuuri paigaldada.
  1. Uuri erinevaid süsteeme

Täna on olemas erinevaid maasoojuspumpade süsteeme:

  • Horisontaalse maakontuuriga maasoojuspumbad. Maakontuuri torustik paigaldatakse maapinna lähedale (ca 1 m sügavusele) laiemale alale. Esialgseks hinnanguks võib kasutada reeglit - 1 m² köetavat pinda vajab 3,6 m² maaala väliskontuuri paigalduseks. Pindala kontrollimisel lähtu järgmistest piirangutest, et vähemalt 1 m kinnistu piirist ja vähemalt 1 m ehitistest ja hoonetest.
  • Vertikaalse maakontuuriga maasoojuspumbad. Maakontuuri torustik paigaldatakse sügavatesse puuraukudesse. Lahendus sobib ka väiksematele kruntidele või neile kruntidele, kus ei ole soovi olemasolevat haljastust rikkuda. Lisaväärtusena annab antud lahendus võimalust kasutada passiivset jahutust (ehk saada jahutusenergiat maakontuuris oleva vedelikust, ilma soojuspumba kompressori käivitamata, elektrit kulutavad ainult tsirkulatsiooni pumbad). Kuna selle lahenduse rajamismaksumus on oluliselt suurem, siis tasub seda kaaluda vaid siis, kui horisontaalse maakontuuri paigaldada ei ole võimalik valida.
  1. Arvesta investeeringu ja tasuvusajaga

Kuigi maakütte paigaldamine võib olla esialgu kulukas, tasub see end ära pikemas perspektiivis tänu madalamatele energiakuludele. Tee kindlaks, milline on investeeringu tasuvusaeg ja milliseid toetusi või finantseerimisvõimalusi on saadaval.

  1. Planeeri paigaldus varakult

Suvine aeg on ideaalne maakütte paigaldamiseks, sest maapind on pehme ja tööde teostamine lihtsam. Planeeri paigaldus varakult, et talveks oleks küttesüsteem töövalmis.

Kuidas hooldada maaküttesüsteemi?

Regulaarne hooldus tagab maaküttesüsteemi pika eluea ja efektiivsuse. Järgi järgmisi samme:

  • Korrapärane kontroll: Kontrolli süsteemi korrapäraselt ja veendu, et kõik osad töötavad tõrgeteta.
  • Filtrite puhastamine: Puhasta filtreid regulaarselt, et tagada süsteemi efektiivne töö.
  • Spetsialisti hooldus: Kutsu spetsialist vähemalt kord aastas süsteemi kontrollima ja hooldama.

Konsulteeri City Kliima ekspertidega, et leida just sinu kodu vajadustele vastav maaküttesüsteem. Varakult planeerides tagad oma kodule meeldiva ja energiatõhusa kütte tulevaseks talveks.

Mis saab suvel?

Suvisel perioodil on võimalik maakütte süsteemi kasutada aga hoopis maja maha jahutamiseks.