Kuidas valida õige konditsioneer?
1. Suurus loeb
Konditsioneeri võimsuse valik on üks tähtsamaid aspekte sobiva seadme valimisel. Liiga väike seade ei suuda ruumi piisavalt jahutada, samas kui liiga suur seade tarbib asjatult palju energiat ja eeldab suuremat investeeringut.
Seepärast mõõda oma ruumid võimalikult täpselt ja konsulteeri spetsialistiga, et leida just õige võimsusega konditsioneer.
Pane paika, kas soovid konditsioneeri suvise olukorra leevendamiseks või täpse temperatuuri kontrollimiseks ruumides.
Täpse temperatuuri hoidmine eeldaks konditsioneeri paigaldust igasse tuppa, kus on soov temperatuuri kontrollida.
- Konditsioneeride kõige väiksemad mudelid on võimsusega 2…2,5kW ning see on reeglina piisav 20…30m² jahutamiseks. Näiteks väiksema korteri jahutamiseks sobib vaikne ja soodne Midea Blanc Inverter + Save Eco või Daikin Sensira konditsioneer.
- Võimsamad seadmed 3,5…5kW on reeglina piisavad 40…50m2 jahutamiseks. Näiteks Daikin Emura, Daikin Sensira või Midea Save ECO.
Leia endale parim kondistioneer meie tootevalikust - konditsioneerid.
Kindlasti arvesta ka sellega, et kui ruumis on suuri aknaid, kust päeval paistab päike, võib jahutusvajadus olla suurem.
Eriti suurte akendega ruumides ei suuda tihti ainult jahutuse olemasolu tagada mugavat sisekliimat, tasub lisaks jahutuse lahendusele mõelda ka päikesekiirguse blokeerimisele näiteks paigaldades väliseid ribikardinaid, markiise või kiletades aknaid päikesekaitse kilega.
Kui soovid üldist leevendust suvisele palavusele, kuid ei soovi suurt investeeringut, piisab sageli ühe võimsa seadme (nt 5–7 kW) paigaldamisest elutuppa või trepihalli, et tagada jahedam koht kogu majapidamises.
2. Siseosa valikul on palju võimalusi
Konditsioneeri siseosa valik sõltub ruumi suurusest, paigutusest ja disainist. City Kliima salongis, Tallinnas, Ülemiste linnakus, Kesk-Sõjamäe tee 7, saab tutvuda erinevate võimalustega.
- Seinale paigaldatavad mudelid. Sobivad väiksematesse ruumidesse ja on paindlikud paigaldusvõimaluste poolest. Valikus on ka erinevaid disainilahendusi.
- Lakke paigaldatavad jahutuskassettid. Kuigi antud lahendus on laialdaselt levinud rohkem äriruumide puhul, sobib lahendus tegelikult ka eluruumidesse kui on kindel eelistus, et seade peab olema laes. Siin puhub jahutuskassett neljas suunas ja sellega hajutab külma ruumis ühtlaselt enda ümber.
- Peitpaigaldusega laetagused siseosad paigaldatakse ripplae taha nii, et näha jääb vaid kaks resti seinal (kust seade võtab ja puhub õhku). Lahendus eeldab lisaks seadmepaigaldusele ka õhukanalite ehitust ning seetõttu on kallim.
- Põranda konditsioneer - sobib ruumidesse, kus vaba ruum seadme paigalduseks on ruumi alumises osas.
Vaata ka Daikin Perfera põranda kondistioneer.
3. Välisosade arv ja paigutus
-
“Split” lahendus. Kõige levinum lahendus tänastes kodudes - igal siseosal on oma eraldi välisosa, mis tuleb hoonest väljapoole paigaldada.
-
“Multisplit” lahendus. Seadmed, mille puhul ühe välisosaga on võimalik ühendada ka 2, 3, 4 või 5 siseosa. Näiteks kui hoone on suurem ja soov sisekliimat sättida ühtlasemalt, ning panna mitu siseosa, mis on võimalik ühendada ühe välisosaga.
Siseosade valikul jääb sulle täielik vabadus seadmete eelistuste osas, sest kasutada saab kõikvõimalikke siseosade tüüpe ja neid ka kombineeritult. Piirangud on vaid teatud osas välisosa ja siseosade kaugustes.
- Kesksüsteemid (VRV ja VRF). Kui sinu maja on nii suur või tehnilised piirangud on sellised, et ei ole võimalik jahutust “split” ja “multisplit” seadmetega lahendada, tuleb tähelepanu pöörata kesksüsteemidele.
Antud tööstuslik lahendus on lihtsamatest laiatarbe seadmetest (split ja multisplit) kallim, kuid annab võimaluse siiski süsteemid parimal viisil kokku panna. Näiteks kui on vaja lahendada süsteeme, kus siseosade ja välisosade kaugused on suuremad kui laiatarbe seadmete puhul lubatud ning seal, kus ühe siseosaga on vaja ühendada rohkem siseosasid.
Erinevaid võimalusi on siin veel väga palju, kuid hea on eksperdiga ned rätseplahendused välja töötada.
- Ilma välisosata konditsioneer. Tegemist on kompromiss lahendusega olukorraks, kus välisosa ei ole võimalik õue paigutada. Seadmete võimsuse valik on piiratud (maksimum kuni 3kW) ning müratase ruumis on suurem (kuna kompressor asub ka siseosas).
- Portatiivne / mobiilne konditsioneer. Lihtne ja kiire lahendus olukorra leevendamiseks. Kahjuks see lahendus ei paku statsionaarse konditsioneeriga sama sisekliimat ja mugavuse taset. Suurem müra, väiksem võimsus, vajadus kasutada kuuma õhu välja viimiseks painduvat kanalit. Selliseid seadmeid pakuvad elektroonikapoed.
4. Energiatõhusus
Energiatõhusus on oluline mitte ainult keskkonna, vaid ka rahakoti seisukohalt. Otsi seadmeid, millel on kõrge energiatõhususe reiting (nt. A+++). Need seadmed võivad olla algselt kallimad, kuid pikemas perspektiivis säästavad nad elektriarvetelt märkimisväärselt.
5. Lisafunktsioonid
Mõtle, millised lisafunktsioonid muudaksid sinu elu mugavamaks:
- Taimerid: Võimaldavad seadistada konditsioneeri tööaegu vastavalt sinu päevakavale.
- Kaugjuhtimine Wi-Fi-ga: Annavab võimaluse seadme töö juhtimiseks ka kodust eemal olles.
- Lisafiltrid ja õhupuhastusfunktsioonid: Parandavad siseõhu kvaliteeti, eemaldades tolmu, allergeenid ja muud saasteained.
- Õhuvoolu suunamise funktsioonid: Võimaldavad paremini väljapuhutavat õhku hajutada/suunata. Mõned seadmed suudavad inimese viibimist tuvastada ja suunata külma õhuvoolu temast mööda, et mitte tekkitada tuuletõmbuse tunnet.
Konditsioneeri paigaldus ja hooldus
Konditsioneeri paigaldus ja regulaarne hooldus on kriitilise tähtsusega. Vali usaldusväärne paigaldaja, kellel on kogemusi ja head tagasisidet.
Samuti arvesta seadme hoolduskuludega. Regulaarne hooldus mitte ainult ei pikenda seadme eluiga, vaid tagab ka selle efektiivsuse ja töökindluse.
Enne paigaldust tee paberimajandus korda.
Konditsioneeri paigaldus eeldab omavalitsuse teavitamist kavandatavatest töödest ehitusteatise esitamise kaudu. Koos ehitusteatisega, mida on võimalik mugavalt elektroonselt esitada, tuleb esitada projekt, kus kajastatakse teostatavad tööd ning nõuded nendele.Loe siit ka meie blogipostitust soojuspumpade seadustamise kohta.
Projekt peab vastama nõuetele ja soovi korral saab klient koostada seda ise või tellida City Kliimalt.
Konditsioneeri valimine võib tunduda keeruline, kuid õige seadme leidmine tagab sulle ja su perele meeldiva ja jaheda kodukeskkonna kogu suveks. Konsulteeri City Kliima ekspertidega, et leida just sinu vajadustele vastav lahendus. Sobiva seadme leidmisel aitab sind ka meie kliimakalkulaator (vali konditsioneeri alajaotus).