Teema / Päiksepaneelid
Kuidas PV elemendid töötavad
PV elementides kasutatakse elektri tootmiseks fotoelektriliseks efektiks nimetatavat füüsika nähtust. Seda kirjeldas esimesena Heinrich Hartz 1887.a. Selle efekti detailse kirjeldamise eest sai 1905.a. Albert Einstein Nobel’ipreemia.
Lihtsustatult on tegu materjalidega, mis valguse toimel toodavad elektrit. Valguse toimel lüüakse mõned elektronid (nn.fotoelektronid) oma aatomite küljest lahti. Kui kinnitada elektrit juhtiv materjal fotoelektrilise materjali pluss-ja miinuspoolele tekitame vooluringi ja saame tekkivat elektrienergiat juhtida.
Esimese PV-elemendi valmistas Bell Labs enam kui 50 aastat tagasi. Esimene reaalne PV-paneelide kasutuskoht oli kosmosetööstuses satelliitidele energia varustuse tagamiseks
Eramajja paigaldatud õnnetu küttelahendus ragistab su rahakoti kallal armutult juba esimeste külmadega. Mida aasta edasi, seda suuremaks auk soovide ja saadava vahel läheb.
Õhk-õhk-tüüpi soojuspumpade müük sai tuule tiibadesse eelmise majandusbuumi ajal. Viimase 10 aasta jooksul on Eestis müüdud ning paigaldatud ligi 50 000 õhk-õhk-tüüpi soojuspumpa. Soojuspumpadest on kujunenud arvestatav kütteliik ning paljude uusehitiste populaarseim küttelahendus.
Küttesüsteemile on õige aeg mõelda juba maja projekteerimisel ning seejuures oli tähtis mitte ainult soojuskandja liik, vaid ka see, kuhu ja kui suur planeerida tehniline ruum. Kuidas teha enda jaoks õige valik ja miks tasub kaaluda küttena õhk-vesi-soojuspumpa.